poniedziałek, 14 listopada 2011

Bądź przedsiębiorcą i chwal Boga

Dziś rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.W ciągu sześciu dni będzie się dokonywał swobodny przepływ myśli, idei i pomysłów, którego celem jest pokazanie przedsiębiorczości jako ważnego czynnika rozwoju cywilizacyjnego.

Ktoś może zapytać, co to ma wspólnego z działalnoscią misyjną? Otóż ma, gdyż bardzo często misjonarze są jednocześnie – z potrzeby – dobrymi przedsiębiorcami. Budują pomieszczenia misyjne, remontują zniszczone kościoły, zarządzają szpitalami, robią zakupy samochodów, prowadzą drukarnie, są kierownikami szkół lub internatów... Mówi o tym choćby następujący przykład polskiego franciszkanina, ojca Stanisława Rochowiaka, przebywającego aktualnie w dalekiej Bucharze w Uzbekistanie. Tak pisze on w liście:

„Obecny kościół w Bucharze, franciszkański klasztor i pomieszczenia parafialne są wybudowane, ale tylko kościół jest częściowo wykończony, choć trzeba jeszcze wybudować chór, położyć posadzkę, założyć ogrzewanie itp. W tym roku planujemy założyć instalację grzewczą i system wodno-kanalizacyjny w całym obiekcie. Jeśli będziemy mieć środki finansowe, to chcielibyśmy także kontynuować inne prace kościelne, w zakrystii oraz przygotować dwie salki, aby można było w normalnych warunkach spotykac się z parafianami i prowadzić katechezę.Na wykonanie zaplanowanych na ten rok prac mamy 20% potrzebnej sumy.

Piszę ten list z prośbą, aby siostry przyjęły ten projekt i w miarę możliwości wspomagały nasze prace. Z góry dziekuję za wszelką okazaną pomoc i proszę o modlitwę w intencji Kościoła w Uzbekistanie. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwach w intencji Sióstr Klawerianek i wszystkich dobroczyńców.” W tym wypadku swoje powołanie zakonne ojciec Stanisław Rochowiak łączy z talentem zarządcy budowy.

Co sprawia, że jestem dobrym przedsiębiorcą? Jak podnosić swoje kwalifikacje? Czy prywatna praktyka jest tylko dla wybranych? Czasem zadajemy sobie takie pytania.

Kościół zawsze, nawet w czasach, kiedy w Polsce dominowała centralnie zarządzana gospodarka socjalistyczna, uczył i podkreślał, że każdy ma prawo do inicjatywy gospodarczej. Twierdził, że każdy powinien odpowiednio korzystać ze swoich talentów, by przyczyniać się do rozwoju użytecznego dla wszystkich i uzyskiwać sprawiedliwe owoce swoich wysiłków.

Skoro o przedsiębiorczości i przedsiębiorcach mowa, to chcę poruszyć – niejako na marginesie, aczkolwiek wcale nie marginalny – temat zysków przedsiębiorców. Często słyszymy o ogromnych zyskach prywatnych przedsiębiorców i zastanawiamy się, czy to jest sprawiedliwe?!

Kościół w katolickiej nauce społecznej naucza, że zyski powinny być przeznaczane na tworzenie nowych miejsc pracy. Tak to również ujmował papież Jan Paweł II. Osoby odpowiedzialne za przedsiębiorstwa ponoszą wobec społeczeństwa odpowiedzialność gospodarczą za swoje działania – pisał Jan Paweł II w Centesimus Annus. Są oni obowiązani mieć na względzie dobro osób, a nie tylko wzrost zysków. Te ostatnie są jednak konieczne. Umożliwiają przeprowadzanie inwestycji, które zapewniaja przyszłość przedsiębiorstwom i gwarantują zatrudnienie.

A wracając do Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, to warto poinformować, że jego pomysłodawcami są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest globalną inicjatywą łączącą kraje z całego świata.
W 2010 r. w organizację GEW zaangażowane były aż 104 państwa. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to również dziesiątki tysięcy przedsięwzięć oraz miliony uczestników na całym świecie. W Polsce odbywają się prelekcje i szkolenia, skierowane do młodych, zainteresowanych tą propozycją. Wiele imprez aktualnego Tygodnia jest już niedostepnych z powodu braku miejsc, jednak na częćś prelekcji nie ma wstępnych zapisów i w tym tygodniu można skorzystać z wielu interesujących szkoleń. Podaję link do wykazu małopolskich akcji lokalnych Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz