czwartek, 16 czerwca 2011

Kto patronuje mediom?



Sobór Watykański II w grudniu 1963 roku zaproponował, by ustanowiono we wszystkich diecezjach świata dzień poświęcony umacnianiu apostolstwa w środkach masowego przekazu. Wiadomo, każdy chrześcijanin czasem przeczyta gazetę, włączy radio lub zajrzy do internetu. Pierwszy raz Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie Pawła VI w 1967 roku. Z tej okazji papież ogłosił orędzie na dany Dzień. W roku 1986, gdy po raz dwudziesty obchodzono Dzień mass mediów, Jan Paweł II wystosował orędzie z datą 24 stycznia, gdy Kościół wspomina św. Franciszka Salezego, będącego patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy. W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września. W bieżącym roku 45. już z kolei Dzień mediów wypadnie 18 IX.
Św. Franciszek Salezy został patronem prasy katolickiej, ponieważ jako kapłan w swojej pracy duszpasterskiej posłużył się formą krótkich artykułów, w których objaśniał prawdy wiary. Jego parafianie niemal co tydzień znajdowali na progach swoich domów wydrukowane homilie; Franciszek zachęcał w nich mieszkańców do porzucenia kalwinizmu i powrotu do Kościoła Katolickiego. Krótkie traktaty były pisane językiem żywym i obrazowym, podejmowały konkretne tematy i jasno przedstawiały problemy i sposoby ich rozwiązania.
Było to prekursorskie wykorzystanie prasy w ewangelizacji – wszak zaledwie 140 lat wcześniej ukazała się Biblia Gutenberga. Dzieło św. Franciszka zakończyło się sukcesem i wielu mieszkańców kantonu Chablais powróciło do Kościoła, ponadto sam święty pozostaje wzorem dla pracowników działających w mediach katolickich.

Duszpasterstwo świata cyfrowego

W 2010 r. Dzień Środków Masowego Przekazu był obchodzony pod hasłem: „Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa”. W Orędziu Benedykt XVI pisze, iż świat cyfrowy otwiera wielkie perspektywy dla Pawłowego wezwania:” Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii! „(1 Kor 9, 16 ). Odpowiedzialność za głoszenie nie tylko wzrasta, ale staje się coraz pilniejsza i wymaga skuteczniejszego zaangażowania. Kapłan znajduje się niejako na początku „nowej historii”, ponieważ im bardziej świat cyfrowy poszerzy swoje granice, tym bardziej kapłan będzie powołany do osobistego zajęcia się nim duszpastersko, pomnażając swe zaangażowanie, aby zaprząc media na służbę Słowa.
Duszpasterstwo świata cyfrowego – pisze dalej papież – musi brać pod uwagę również tych, którzy nie wierzą, są nieufni i mają w sercu głębokie, niewypowiedziane pragnienie absolutu i prawdy, ponieważ nowe środki pozwalają nawiązać kontakt z wyznawcami wszystkich religii, z niewierzącymi i z osobami wszelkich kultur. Tak jak prorok Izajasz potrafił sobie wyobrazić dom modlitwy dla wszystkich narodów (por. Iz 56, 7), można chyba przyjąć, że sieć może być miejscem – niczym „dziedziniec pogan”* w Świątyni jerozolimskiej – również dla tych, którzy Boga jeszcze nie poznali? - dodaje Benedykt XVI.

Nasze zadanie

Obecnie każdy może w internecie wypowiadać się pisząc komentarz do jakiegoś artykułu, komunikując się w portalach społecznościowych lub prowadząc swój blog. W swoim Orędziu papież wspomina również o osobach konsekrowanych działających w mediach. Zwraca uwagę, iż zadaniem osób konsekrowanych w mediach jest torowanie drogi nowym spotkaniom, zapewniając zawsze wysoką jakość ludzkiego kontaktu oraz troskę o osoby i ich prawdziwe potrzeby duchowe; dając ludziom żyjącym w tych naszych „cyfrowych” czasach znaki niezbędne do rozpoznania Pana; umożliwiając im wychowywanie się do oczekiwania i nadziei oraz zbliżenia się do Słowa Bożego, które zbawia i sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka. I papież dodaje – W ten sposób będzie ono mogło wypłynąć na głębię pośród niezliczonych rozdroży, jakie tworzy gęsty splot autostrad biegnących w cyberprzestrzeni i potwierdzić prawo obywatelstwa Boga w każdej epoce, aby przez nowe formy porozumienia mógł On podążać naprzód drogami miast i zatrzymywać się na progach domów i serc, by jeszcze raz powiedzieć:” Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (Ap 3, 20).

* Odnośnie "dziedzińca pogan" zobacz interesujący artykuł zamieszczony na portalu wiara.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz