Jeżeli Twoja wiara podpowiada Ci, że powinieneś czynnie zaangażować się w działalność misyjną Kościoła i masz wielkie plany, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, bo przecież nie masz zamiaru zostać siostrą zakonną (lub księdzem, gdy jesteś chłopakiem), to rzuć okiem na poniższy tekst o misjonarzach świeckich.
Dziś w niemal stu krajach misyjnych pracuje ponad dwa tysiące polskich misjonarzy. Większość stanowią księża, bracia i siostry zakonne. Polskich misjonarzy świeckich na całym świecie jest obecnie zaledwie 42, ale z roku na rok jest ich coraz więcej. Co ciekawe, spośród misjonarzy świeckich 77 procent stanowią kobiety.
Najwięcej naszych polskich misjonarzy posługuje w Brazylii, Kamerunie i Argentynie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie kontynenty, to najwięcej Polaków pracuje na rzecz misji w Afryce, następnie w Ameryce Południowej, Azji, Oceanii, natomiast najmniej w Ameryce Północnej.
Świat wciąż jeszcze czeka na licznych misjonarzy. Poniżej są przedstawione kraje i diecezje, gdzie biskupi proszą o przyjazd misjonarzy z Polski:
Boliwia - Prałatura Aiquile, Diec. Oruro i Wikariat Apostolski Nuflo de Chavez
Peru
Argentyna
Urugwaj, diec. Melo
Burundi, diec. Muyinga
Czad, diec. Njamena
Demokratyczna Republika Konga, diec. Popokabaka
Etiopia, diec, Awasa
Republika Południowej Afryki
Republika Środkowej Afryki
Tanzania, diec. Bunda
Kongo Brazzaville
Gwinea – Bissau
Gwinea Konakry
Kazachstan
Uzbekistan
Papua Nowa Gwinea, diec. Madang
A więc - jak zostać misjonarzem?
Warunki, które muszą spełniać osoby świeckie, aby mogły zostać posłane do pracy jako świeccy misjonarze, zostały wyznaczone przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Są one następujące:
1) Wiek 24 – 40 lat.
2) Dobre zdrowie psychofizyczne potwierdzone przez lekarza.
3) Szczera intencja bezinteresownej pracy misyjnej.
4) Rekomendacja proboszcza parafii, do której kandydat należy.
5) Co najmniej kilkumiesięczny wolontariat w kraju misyjnym lub w jednym z krajów Kościoła na Wschodzie (np. Ukraina, Białoruś, Estonia…) lub
6) Przygotowanie na szczeblu diecezjalnym. Ta forma przygotowania powinna być uzgodniona i koordynowana przez Diecezjalnego Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych. Czas trwania to co najmniej jeden rok.
7) Po spełnieniu powyższych warunków kandydat za pośrednictwem Dyrektora Diecezjalnego PDM zgłasza się do Biskupa Diecezjalnego i przedstawia prośbę o wyrażenie zgody na wyjazd w charakterze świeckiego misjonarza.
8) Biskup Diecezjalny w porozumieniu z Dyrektorem Diecezjalnym PDM oraz kandydatem na misjonarza wyznacza miejsce przyszłej pracy misyjnej. Pomocą służy Delegat Episkopatu Polski ds. Misji (tel. +48 22 679 32 35).
9) Biskup Diecezjalny kieruje kandydata na kurs przygotowawczy do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
10) Po przesłaniu odpowiednich dokumentów do Centrum Formacji Misyjnej kandydat rozpoczyna formację, podczas której poddaje weryfikacji przełożonych Centrum swoje powołanie misyjne.
11) Na zakończenie formacji istnieje możliwość podjęcia kilkumiesięcznego stażu językowego za granicą.
12) W sposób uroczysty biskup diecezjalny posyła misjonarza świeckiego do pracy poprzez wręczenie krzyża misyjnego w czasie Mszy świętej sprawowanej zwykle w rodzinnej parafii misjonarza.
Wszelkie pytania dotyczące powołania misyjnego i ewentualnego podjęcia przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej można kierować do Dyrektora CFM (tel. +48 22 743 95 23) lub Delegata Episkopatu Polski ds. Misji (tel. +48 22 679 32 35).
Źródło: [http://cmf1.home.pl/cfm/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=6]
za: Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz